Słaby komputer a nowe gry - możliwość grania w najnowsze gry

Awatar użytkownika
Kirka
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 434
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2020, 14:54
Origin ID: KirrkaNa

Słaby komputer a nowe gry - możliwość grania w najnowsze gry

Post autor: Kirka » czwartek 10 sie 2023, 15:32

Jest to informacja o narzędziu umożliwiającym granie w najnowsze gry na słabszym (lub starszym)komputerze czy laptopie, które to urządzenia nie spełniają wymogów wybranej gry.
Na rynku cyfrowej rozrywki często pojawiają się gry, w które chcielibyśmy zagrać, ale ich wymagania np. pod względem karty graficznej, pamięci RAM są tak wysokie, że nasz komputer/laptop nie zawsze ma tak mocne zespoły, aby te gry odpalić. Jednak jest na to rada - granie w chmurze, rozwiązujące problem słabego sprzętu.
Platformą streamingową nam to umożliwiającą jest GeForceNOW, należąca do Nvidia. Działanie jest proste - gry nie są uruchamiana bezpośrednio na naszym komputerze, ale na serwerach Nvidia. Tym samym eliminowana jest konieczność posiadania wydajnego komputera lub laptopa, ponieważ jego moce obliczeniowe nie są tu wykorzystywane. To jest tak jakbyśmy oglądali film na YouTube, jednocześnie biorąc w nim czynny udział, sterując akcją. Jednak najważniejszym elementem przy wykorzystaniu GFN jest internet. Dobrze więc posiadać stabilne łącze internetowe, bez ograniczeń i bez limitów. Aby korzystać z pełni możliwości GeForce NOW, potrzebujemy Internetu:
- przynajmniej 15 Mbps dla rozgrywki w 720p przy 60 FPS-ach;
- przynajmniej 25 Mbps dla rozgrywki w 1080p przy 60 FPS-ach.
Znawcy tematu zaznaczają, że lepszy jest internet "po kablu" niż wi-fi, bowiem chodzi o stałą prędkość przesyłania danych, a na wi-fi czasem ta prędkość ulega wahaniom. Jednak czy kabel, czy wi-fi ważne jest stałe łącze.
GeForce NOW łączy się z popularnymi platformami dla graczy takimi jak: Steam, Epic Games Store, GOG, Ubisoft Connect, EA app.
Jak to wygląda w praktyce?
Zakładamy konto w GeForceNOW i pobieramy stamtąd aplikację, która umożliwia nam granie. Następnie w sklepie oferującym gry (jednym z tych powyżej) wybieramy grę, w którą chcielibyśmy zagrać. Zanim ją jednak kupimy warto sprawdzić na stronie GeForceNOW, czy dana gra jest obsługiwana w ich streamingu. Jeżeli jest na liście - kupujemy. Gra znajduje się w naszej bibliotece, lecz zakupionej gry nie pobieramy i nie instalujemy na swoim komputerze/ laptopie.. Wchodzimy na swoje konto GFNOW, wskazujemy grę, a resztą zajmuje się już wspomniana wyżej aplikacja. Łączenie może trwać kilka minut. ale na pewno krócej niż pobieranie i instalacja gry. No i gramy!
W katalogu platformy streamingowej znajduje się ponad 1500 tytułów i co czwartek dodawane są nowe. Jeszcze raz podkreślę - gry nie wymagają instalacji.
Ponadto, jeżeli jakąś grę już posiadamy w swojej bibliotece np. Steam, to również możemy w nią zagrać poprzez usługę GeForceNOW. Zawsze wtedy można porównać jakość grafiki czy doznań z grania.
Zaletą usługi GeForce NOW jest możliwość cieszenia się grami dostępnymi w usłudze na niemalże dowolnym urządzeniu. Możemy więc zagrać na:
- komputerze czy laptopie z Windowsem (wystarczy już Windows 7 64-bit),
- komputerze lub laptopie z macOS – macOS 10.101 lub nowszy,
- Chromebooku – przeglądarka Chrome 77.x lub nowsza,
- telefon lub tablecie z Androidem – Android 5.0 lub nowszy,1 GB dostępnej pamięci, obsługa OpenGL ES2.0 lub jego nowszej wersji,
- iPhone – iOS 14.3 lub nowszy,
- iPad – iPadOS 14.3 lub nowszy.

A teraz ile taka usługa kosztuje.
Są trzy warianty korzystania z GeForceNOW:

1/ za darmo
Jakość obrazu jest jak na podstawowym komputerze, bez możliwości "podkręcenia" parametrów.
Sesja trwa od rozpoczęcia gry przez 1 godzinę. Po tym czasie jesteśmy wylogowywani, ale za chwilę możemy ponownie się zalogować na kolejną godzinę, a potem na kolejną i kolejną. I tak choćby przez 24 godziny.
W tej darmowej opcji są jednak kolejki oczekiwania na dostęp do serwera. Czas oczekiwania na połączenie zależny jest od ilości chętnych graczy. Jeżeli jest to nowy lub popularny tytuł, to możemy sobie kilka minut poczekać zanim zagramy.
Zapisy gry, po jej zakończeniu lud odstąpieniu od grania, przechowywane są przez pół roku, potem ulegają skasowaniu.

2/Pakiet PRIORITY
Kosztuje 49 złotych miesięcznie, 249 złotych na pół roku.
Po wykupieniu tego pakietu uzyskujemy priorytetowy dostęp do serwerów premium, czyli trafiamy na początek kolejki i nie trzeba czekać na rozpoczęcie zabawy.
Sesje trwają do 6 godzin.
Odblokowana jest funkcja ray-tracingu w kompatybilnych tytułach, czyli wyższa rozdzielczość i płynność obrazu.
Zapisy gry są przechowywane bez ograniczeń.

3. Pakiet ULTIMATE
To już jest hardcor grania.
Usługa kosztuje 99 zł miesięcznie lub 490 na pół roku.
Subskrybenci dostają dostęp do najszybszych serwerów.
Sesja trwa 8 godzin.
Rozdzielczość nawet 4K i płynnością obrazu do 120 FPS-ów, a także niedawno pojawiła się możliwość grania z kartą grafiki RTX 4080, czyli najlepszą jaka w tej chwili istnieje na rynku (i chorendalnie drogą)

Serwery streamingowe GeForceNOW są rozsiane po całych Stanach Zjednoczonych i Europie. Najbliższy nam znajduje się we Frankfurcie, nie znaczy to jednak, iż to on będzie obsługiwał nasze gry, bowiem to aplikacja wyznacza serwer, z którego będziemy korzystać w danej chwili.

Czy warto z takiej usługi korzystać? Zdania są podzielone. Największymi malkontentami w tym zakresie są ludzie grający na telefonach lub zatwardziali gracze, dla których zbiór ponad 1500 gier jest za mały.
Według mnie jednak warto nawet zapłacić te 49 zł miesięcznie, bo to i tak wyjdzie taniej niż zakup nowego "wypasionego" sprzętu, który za 3 - 4 lata okaże się średniej klasy. Jeżeli więc dysponujemy starszym komputerem lub laptopem odpowiednim do pracy, ale za słabym do gier, to nie musimy wydawać kilku tysięcy na nowy sprzęt, wystarczy wykupienie abonamentu GFN.
Ponadto, jeśli posiadamy odpowiedni Internet, możemy skorzystać z GeForce NOW i cieszyć się nowymi wymagającymi grami w wysokiej jakości.

Jeszcze nie wypróbowałam opcji grania w chmurze, ale mój syn skorzystał z darmowej wersji (grał w Cyberpunka 2077) i był mile zaskoczony jakością usługi (wcale też tak długo w kolejce nie czekał, bo mimo że było przed nim 150 graczy, łączenie z serwerem trwało ok. 7 - 8 minut). Fakt, że syn ma komputer o wysokich parametrach, jednak mimo to stwierdził, że granie w GeForce NOW było przyjemne, grafika dokładniejsza i nie było żadnych opóźnień, jeżeli chodzi o przesył obrazu lub dźwięku.
Mam więc nadzieję, że gdy wydane zostanie Life by You, to może jednak zagram w tę grę bez konieczności wydawania fortuny na komputer z NASA (wszystkie gry Paradoxu są w zasobach GeForceNOW :) )

Awatar użytkownika
Kirka
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 434
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2020, 14:54
Origin ID: KirrkaNa

Post autor: Kirka » czwartek 10 sie 2023, 16:04

Tak się rozpisałam o GeForceNOW, że aż zapomniałam o podaniu linku do ich strony:
https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce-now/

Gdyby ktoś jeszcze chciał czegoś posłuchać o powyższej opcji, to może obejrzeć opinie streamerów:





artykuł (zresztą w internecie można znaleźć sporo informacji na temat grania w chmurze)
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/nvidia-geforce-now/

I jeszcze tylko uwaga - The Sims 3 i The Sims 4 nie są obsługiwane przez GeForceNOW

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3510
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » czwartek 10 sie 2023, 20:52

Eee... A ja mam tylko te dwie gry. No i Planet Zoo, które posiadam, i doszłam w nim tylko do bramy :P

Ale tak serio - dziękuję Stasiu za podzielenie się taką super wiadomością... Jeśli już szczęśliwie wyjdzie Life by You, to - jak piszesz - istnieje szansa, że zagram. Bo już przemyśliwałam nad zakupem lepszego sprzętu :P

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » piątek 11 sie 2023, 22:15

Ciekawa alternatywa i chyba może się stać szybko (albo już jest?) popularna. Dzięki za ta nowinkę może się kiedyś eksperymentalnie skuszę (PS coś czuje , że w praktyce Life By You będzie kombajnem dla pc.).
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
kreatora
Satyryk
Satyryk
Posty: 2228
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:49
Lokalizacja: Gdańsk
Origin ID: kreatora

Post autor: kreatora » sobota 12 sie 2023, 10:20

@Kirka
Swietne info! Dziekuję! ♥
ORIGIN ID Kreatora Hero of Answers on EA AHQ

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 570
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » czwartek 17 sie 2023, 14:43

Tutaj się skromnie dopiszę, jako osoba, która miesiąc temu wraz z małżonkiem przetestowała darmową wersję Ge Force Now (pod Baldursa 3 w razie czego ;) ). I potwierdzę, że platforma faktycznie bardzo fajnie działa. W przypadku darmowej wersji trzeba chwilę odczekać, by zacząć grę, ale na ekranie można zobaczyć na którym się jest miejscu w kolejce i jak szybko kolejka upływa. Ale wszystko bardzo fajnie działa i z mojej strony ogromny plus dla Ge Force Now. :)

Z mojej strony tylko mała uwaga dla tych, którzy zechcą wykupić płatny dostęp do platformy. Warto dokładnie sprawdzić, czy gra którą kupiliśmy jest faktycznie obsługiwana przez Ge Force Now. Dlaczego? Aczkolwiek i ponieważ, przykładowo... taki Cyberbank 2077 (chyba, bo numerki mogły mi się pokręcić) możemy kupić na Epic Game Story, STEAM czy GoG i Ge Force Now będzie nas obsługiwać jak ta lala... gdyż Ge Force Now ma umowę z powyżej wymienionymi firmami. Natomiast jeśli zechcemy kupić Baldur's Gate 3, to ten kupiony na STEAM - jak najbardziej będzie obsługiwany przez Ge Force Now.

Natomiast jeśli zakupimy Baldursa 3 na Gog-u, to dupa zbita. ;) Ge Force Now z tą firmą nie ma umowy i nie zagramy, jeśli nie mamy odpowiednio mocnego komputera. ;) Jeśli chcemy zagrać w Baldursa 3 przez Ge Force Now - musimy ją zakupić na STEAM, który ma umowę z Nwidią. Informację, czy firma od której kupiliśmy grę, ma umowę z Ge Force Now, możemy uzyskać na stronie Ge Force Now. :)

Niby to błaha rzecz, ale warto najpierw sprawdzić... Ja póki co, zastanawiam się nad zakupem Baldur's Gate 3, gdyż wolałabym zakupić go na GoG-u, który póki co umowy z Ge Force Now nie ma, a nie jestem pewna czy pójdzie ta gra na moim laptopie. ;)
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Narzędzia”