Retro World - Hala targowa, Świątynia kąpielowa i mapki poglądowe

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Re: Retro World - Hala targowa

Post autor: SimDels » wtorek 21 lis 2023, 20:33

Na razie mapki poglądowe Newcrest i Wierzbowa jak nazwałem sobie zatoczkę bo tu jest najwięcej. Dodatkowo Promenada ,która jakoś długo czeka na ukończenie pozostałych 2 parcel. W oazie wieżowce ustawione są nad brzegiem i poza tym za wiele się nie dzieje ale docelowo będzie to takie bardziej amerykańskie miasto.
Załączniki
b1.jpg
b2.jpg
b3.jpg
b4.jpg
b0.jpg
retro promenada.jpg
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 570
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » środa 22 lis 2023, 18:39

Zarówno hala targowa, jak i świątynia kąpielowa - robią wrażenie! :a_bravo: :a_bravo: :a_bravo: Bardzo ładne budowle o niesamowitych architektonicznie, zabytkowych bryłach. Cudne to, jak nie wiem! :) Obejrzałam sobie oba budynki w grze. I powiem tylko tyle, że hala targowa z pewnego powodu przypomina mi młodzieńcze czasy, jeszcze studenckie. Robiliśmy wtedy często zakupy w takim właśnie przybytku, bo tam było... tanio. :D No i inaczej, niż wszędzie. :)
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » środa 22 lis 2023, 19:04

Zakłady Kąpielowe - full wypas! Koronkowe balustrady we wnęrzach nadają lekkości i secesyjnej finezji wnętrzom, i aż szkoda, że nie pociągnąłeś tematu term. Ciekawa jestem ich wyglądu w twoim wykonaniu.

Prawie jak hammam, tylko bez tych charakterystycznych kafelków i fontann. Śliczna bryła, reczywiście trochę aż nadto bogata jak na zakłady kąpielowe - ale po pierwsze - jak powiedziałeś - kto bogatemu zabroni! :)

A po drugie - przyjrzyj się tylko bryle budynku we Wrocku, przy placu Katedralnym, który do dziś tam istnieje i pełni swoją funkcję - no, może bardziej w kierunku SPA i pływalni :)
DO owych Łaźni jeszcze z mamą chadzaliśmy (mimo, iż mieliśmy łazienkę w domu, ale nie było do niej piecyka, który by nagrzał wodę:( Ten oryginalny poniemiecki był zepsuty ! Mieszkanie nie miało jeszcze wtedy instalacji gazowej (czy to możliwe do wyobrażenia w dzisiejszym świecie?). Pamiętam nasz zlew w kuchni, który był kształtu muszli na ścianie, coś jak te orientalne czy rzymskie ścienne fontanny - ani tam wsadzić naczynia do mycia, ani w inny sposób użytkować - jedynie można było wody nabierać do czajnika czy garów).
No więc chadzaliśmy się myć gromadnie do owego hammamu made in Breslau. I budynek też był full wypas - sam zresztą popatrz jak to wyglądało.


Obrazek

https://wroclawfilmcommission.pl/lokacj ... eatralnej/


łaźnia Miejska mieściła się przy ul Teatralnej, a niedaleko, przy placu Teatralnym znajduje się Wrocławski Teatr Lalek, którego budynek bardziej jakoś kojarzy mi się z tą wrocławską łaźnią (bo był - i zresztą jest - imponujący, dostojny, i bardziej wrył się w pamięć małemu dziecku jakim wtedy byłam :) (Najwyraźniej inklinacji ku czystości nie miałam, a do lalek mnie ciągnęło od zawsze :) )

Obrazek


https://pl.wikipedia.org/wiki/Budynek_T ... %C5%82awiu

Nie będę póki co "meblować" pozostałych miast - Promenady i Newcrest, bo mam co innego jak wiesz na głowie.

Tak, tak - ja zawsze pobieram twoje parcele Miszka - (przyznam oprócz wieżowców, bo tych po prostu organicznie nie znoszę. To znaczy - nie tych twojej produkcji, tylko w ogólności). Czy to cię dziwi? Przecież robisz cudeńka. Właśnie do twojej ślicznej wiktoriańskiej willi wprowadziłam lokatorkę i dziś zamierzam tylko na graniu się skupić, żeby już o niczym innym nie myśleć :)


P.S. Miszka - dzięki za zmianę mapek - tzn napisaniem dla niekumatych co gdzie ma być. Teraz już wszystko jasne.

Mam tylko jedną uwagę - lubię miasta w jednym stylu - tzn, jeśli mam neogotycką zabudowę Windenburga, to raczej orientalnej świątyni tam nie wstawię. Albo farmy obok full wypas zakładu kąpielowego. WIęc musisz się przenieść gdzie indziej ze swoją farmą Michale, choćby była nie wiem jak cudna. Nie będzie pasować do Newcrest w takiej formie, w jakiej zamierzasz to miasteczko postawić. A fsrmy neogotyckiej raczej sobie nie jestem w stanie wyobrazić :)
I pomyśl o zwiększeniu ilości budynków do zamieszkania - nawet łączonych z biznesem, bo nie będzie gdzie umieścić mieszkańców miasta! I nie będzie komu robić zakupów w Hali Targowej, czy zażywać kąpieli w SPA :P

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » czwartek 23 lis 2023, 09:19

@Alibali Farma nie była tu dedykowana ale dołączyłem bo chciałem zrobić na tamtej :"ścianie" ...wieś/prowincję taką troche w stylu "poniemieckim" (wsie zwłaszcza w Zachodniopomorskiem to często same stare domy sprzed ponad stu i więcej lat z "wielkimi czerwonymi dachami" co mieszkańca Polski centralnej zawsze fajnie zaskakuje) lub z akcentami także wschodu czy centralnej Polski. Może być to jednak cos innego bardziej miejskiego więc dzięki za sugestyje i już zacieram łapki do budowania (szkoda, że cza czekać na nowy pak "For rent" bo myśle, że kamienice nadawałyby sie często do takiego "wyrentowania" pomieszczeń innym simom.

Ten zakład kąpielowy to praktycznie nie taki pałacyk jak w Zgierzu tylko prawdziwe "zamczysko" choć trochę kojarzy mi się jak bardziej strojna wersja fabryki (za sprawa wiezy chyba takie skojarzenie) a w pierwszej sekundzie myślałem nawet, że wstawiłaś jedno z około-zamkowych gmaszysk Poznania bo jakoś z tamtejszą architektura mi się najbardziej skojarzyło. Świetne to no ale w końcu mówimy o Wrocławiu :) Podobnie analogicznie zaskoczył mnie kiedyś Szczecin gdzie komenda policji tudzież niepozorne szkoły podstawowe potrafią mieścić się w monumentalnych fantastycznych bryłach przywodzących na myśl zamki czy gotyckie ratusze i Wrocław chyba jest trochę podobny z tym przeskalowaniem" niepozornych funkcji co dodaje tkance miejskiej fantastycznego rozmachu. We Wrocławiu bardzo przykuwał mi też wzrok budynek przypominający zamek ,który jak się domyśliłem jest po prostu więzieniem (trudno mi to znaleźć w Google bo po haśle "stare więzienie wrocław" znajduje cos bardziej zaskakującego czyli bardziej niby niepozorne więzienie, niewysoki budynek ceglany z XIV wieku więc i warto się czasem w tych poszukiwaniach zagubić by odkryć coś nieplanowanego).

@Percival159 Dzięki ogromniaste Perci. Jako dziecko lubiłem chodzić do hali podobnej klimatem (nie tak imponującej z zewnątrz jak cuda we Wrochu czy Gdańsku) ale jedna rzecz mnie jak pamiętam przerażała ;krojenie na żywo mięsa w sensie jakieś łby świńskie itd...dla dziecka to taki mały horror w pierwszym zderzeniu ale poza tym masz rację, takie miejsca miały (a czasem i mają nadal) swój klimat. Nadal lubię takie hale choć juz nie ma tego "horroru z dzieciństwa" bo się to wszystko trochę ucywilizowało (na zewnatrz) ale nadal ciekawi co będzie jak sie wlezie na górę, a nóż widelec odkryjemy jakiś ciekawy sklepik.
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » czwartek 23 lis 2023, 17:11

O tym więzieniu chyba myślałeś Miszka, tak?

Obrazek


Jeśli tak, to więzienie owo znajduje się nadal przy ul Kleczkowskiej - kilkanaście przecznic od mojego niegdysiejszego liceum znajdującego się przy ul. Trzebnickiej! Marvi się uśmieje, zważywszy moje szkolne "przejścia" z marychą...


Obrazek


Tak wyglądały budynki liceów za moich czasów - akurat w tym budynku poniżej mieści się ku mojemu zaskoczeniu - zupełnie nowo otwarte XVI Ogólnokształące Liceum Kreatywności - cokolwiek to znaczy


Obrazek



A tu - kolejne, bardziej przypominające ceglany zameczek albo ratusz -(przy ul. Jemiołowej)

Obrazek


Sama chodziłam do równie przepięknego, jeśli chodzi o bryłę - VIII liceum ogólnokszt. - francuskojęzycznego przy ul. Trzebnickiej. Obecnie liceum to ma siedzibę przy ul. Zaporoskiej. Nadal uczy w klasach dwujęzycznych:

https://lo8wroclaw.edupage.org/text40/? ... JGdGV4dDQw

W latach siedemdziesiątych nastąpił jakiś armagedon, który zmiótł owo liceum z mapy szkół. Nawet dziś nie mogę znaleźć fotografii budynku wpisując w wyszukiwarkę "dawny budynek liceum nr VIII przy ul. Trzebnickiej" Pokazuje się jedynie nowa siedziba liceum przy Zaporoskiej.

P.S. Znalazłam podstępem :P

Zadałam sobie tyle trudu, by wam pokazać ten budynek, bo to był budynek niezwykły! Zwróćcie uwagę na mozaikę w obu bramach od frontu!


Obrazek

Bardziej tę mozaikę widać na zbliżeniu szukając w mapach google, ale obecny stan budynku ścisnął mnie za serce :( Mieści się w nim obecnie Kolegium Nauczecielskie.

https://www.google.com/maps/@51.126045, ... &entry=ttu

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » czwartek 23 lis 2023, 20:00

Fajne bryłczyska. Podoba mi się szkoła z wieża zegarową, Twoja szkoła tez robi świetne wrażenie. Moja podstawówka też miała swój urok w sensie dużego zabytkowego budynku choć w trochę innym bardziej otynkowanym stylu ale te ceglane :zameczki" lubię najbardziej.
Chodziło mi o inne więzienie tzn podpisane to jest jako areszt ale ma układ sporego więzienia Obrazek

Ps: zaintrygowałaś mnie tymi szkolnymi przejściami :D
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3513
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » czwartek 23 lis 2023, 23:00

Miszka - to jest areszt śłedczy przy ul Świebodzkiej - tuż zaraz jest gmach sądu przy ul. Podwale skrzyżowanej z Sądową, z charaterystycznym posągiem Temidy, a niedaleko jest ul.Parkowa z wejściem do Komendy Głównej Policji. Mijałam ten obiekt wiele razy, ale jadąc tramwajem najczęściej, więc głowy raczej nie zadzierałam by obserwować dachy czy wieżyczki...
- Na piechotę to dość daleko było od domu, i raczej się w tamte rejony nie zapuszczałam :a_ciiii: :a_grin3: I nawet nie zwróciłam uwagi na te wieże. To znaczy widziałam je wielokrotnie gdzieś tam w perspektywie ulicy Podwale, ale nie sądziłam, że należą do aresztu śledczego!
I zobacz no - jaką on ma skomplikowaną i wymyślną bryłę z lotu ptaka. Jak na areszt śledczy to dopiero full wypas :)

https://www.sw.gov.pl/uploads/resized/0 ... 9e8246.jpg

Miszka, muszę założyć akiś osobny temat po powrocie do domu ze zdjęciami z Wrocka, bo i Tobie, i Marvi serce fiknie z radości, a i inni pooglądają z wielką przyjemnością pewnie :)

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3363
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » piątek 24 lis 2023, 01:15

Fajny pomysł ,czekam na taki wątek, zresztą simsy mają troche wspólnego z budowaniem , architekturą (mniej lub bardziej z przymrużeniem oka ale zawsze) więc takie wątki wskazane :)
To ciekawe, że nawet do wizualu brył więzień przykładano taka wagę w tej naszej "pięknej epoce". W Toruniu jest taki trochę mniejszy "zameczek" więzienny przyklejony do starówki choć mało kto chyba zwraca na niego uwagę ale gdyby stał gdzieś dalej od tej niesamowitej starówki to pewnie zwracałby tez mocno uwagę. To chyba jest wyjątkowe w tej małej epoce-dbałość o każdy szczegół ale i o doskonałość brył jakiekolwiek funkcje by nie pełniły. Wracaj szybko i skrob o tym niesamowitym miachu, na pewno można to miasto nazwać morzem inspiracji.
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaginiony Świat Delsa”