Zmalujmy sobie pokój: simtopiańska edycja One room, one week, one theme

Dla własnej satysfakcji!
Awatar użytkownika
Kirka
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 193
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2020, 14:54

Re: Zmalujmy sobie pokój: simtopiańska edycja One room, one week, one theme

Post autor: Kirka » czwartek 14 sty 2021, 13:16

@SimDels i @Alibali bardzo dziękuję za pozytywne i sympatyczne opinie. Już spieszę z wyjaśnieniami - kostki, którymi obłożone są ściany igloo to nie są poduszki ani worki, lecz autentyczne kostki lodu (powiększone), które można znaleźć w Debug, podobnie jak śnieżną podłogę.
A teraz jeszcze troszeczkę o współczesnym życiu Inuitów. Mieszkańcy Grenlandii już nie mieszkają w śnieżnych igloo. Czasem budują je jeszcze myśliwi (zawodowi lub amatorzy), jako tymczasowe miejsce pobytu, gdy zimą wyruszają na polowanie. Grenladczycy przenieśli się lub zostali przekwaterowani najpierw do kolorowych domków, a potem do bloków-molochów. Szczególnie blokowiska powstają w stolicy Grenlandii - Nuuk, liczącej obecnie ponad 18 tysięcy mieszkańców i ludności ciągle przybywa, gdyż osiedlają się w tym mieście ludzie z małych osad, nawet najbardziej oddalonych. Stąd w tym kraju jest sporo opuszczonych zabudowanych miejsc. Tzw. cywilizacja na pewno przyniosła sporo udogodnień i ułatwiła życie w tym tak trudnym regionie, lecz także zmieniła życie mieszkańców Północy, niestety również w sposób negatywny. Cywilizacja przyniosła bowiem zanieczyszczenie środowiska, choroby (jeszcze do niedawna Inuici uważani byli za najzdrowszy lud, którego choroby się nie imają), depresję, falę samobójstw (szczególnie w pierwszej fazie, gdy wolni ludzie, mający dostęp do ogromnej przestrzeni i swobody działania, zostali zamknięci w "klatkach" z narzuconymi zasadami), alkoholizm i przestępczość. Ludzie z Grenlandii już nie załatwiają swych sporów śpiewem ani nie hołdują tezie "co twoje to i moje". Na Grenlandii - według statystyk - wykazany został wysoki wskaźnik przestępczości, a zabójstw (rocznie) notuje się więcej niż np. w całych Stanach Zjednoczonych.
Miejsce to jednak nadal fascynuje wielu podróżników i zwykłych zjadaczy chleba z różnych regionów świata, a to ze względu na uroki przyrody, niespotykane widoki, kulturę, legendy i przeszłość. Stąd też sporo filmików o Grenlandii można znaleźć na You Tube.
Ps. powyżej pisałam tylko o Grenlandii (bowiem tereny te najbardziej kojarzą się z Eskimosami i na tym terenie zaszły chyba największe zmiany). Inuici, jak wiemy, mieszkają także w północnej części Kanady, na Alasce i Syberii.

Awatar użytkownika
Ktosik
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 1065
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 21:36
Origin ID: KtosikG

Post autor: Ktosik » sobota 16 sty 2021, 19:28

Wprawdzie nie staruję w tej edycji, bo nie mam pomysłu na igloo, jednak chciałam pogratulować Stasi @Kirka genialnej pracy. :a_bravo: I podziwiam układanie tych lodowych kosteczek, ale uzyskałaś przez to świetny realistyczny efekt. :cat_yes:

@Kirka , @Marvi , @bobas52 , @Wikki - dziękuję za wspólną zabawę. Wszystkie warsztaty Mikołaja mnie oczarowały, i są potwierdzeniem tego, że bez względu na czas i miejsce, wiara w Mikołaja przetrwała. :hearts/heavy-black-heart: :hearts/green-heart: :hearts/blue-heart: :hearts/growing-heart:

Awatar użytkownika
Marvi
Stalker
Stalker
Posty: 534
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:41

Post autor: Marvi » niedziela 17 sty 2021, 21:10

@Kirka wspaniałe igloo! Kurczę, ileż musiało Cię to kosztować pracy! Ale efekt jest zwalający z nóg zatem czapka z głów i zbieram szczenę z podłogi :o


A tymczasem chyba zrobimy sobie "ferie zimowe" i odpuścimy wyzwanie na jakiś czas. Chętnych jest coraz mniej, ja sama też nie mam teraz za bardzo natchnienia, więc może zrobimy przerwę - wstępnie do 28 lutego (czyli niedzieli). Tak dla zdrowotności :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wyzwania”