Topala - Opowieści zaginionej cywilizacji.

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3347
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Topala - Opowieści zaginionej cywilizacji.

Post autor: SimDels » czwartek 30 sty 2020, 11:25

Opowieści o zaginionym świecie inspirowane tematyka Majów, Azteków i podobnych zaginionych cywilizacji Ameryki Południowej i środkowej w formie hmmm... paradokumentu z przymrużeniem oka ;) Taki pomysł chodził mi po głowie już przy tworzeniu pierwszej parceli do przebudowanego na świat fikcyjnej indiańskiej cywilizacji archipelagu Sulani.

Więcej o świecie Topala oraz plik do pobrania (save ze wszystkimi budynkami i mieszkańcami) znajdziecie TU

Topala to fikcyjny świat inspirowany dawnymi cywilizacjami Ameryki jednak niektóre nazwy, miejsca czy opowiastki mogą być inspirowane rzeczywistymi odkryciami lub tak poprostu... moim bzikiem na tym punkcie. Jeśli jesteście w stanie przebrnąć przez kilka minut nudnego miętolenia prowadzącego w każdym z odcinków to zapraszam :X
Zawsze mam obiekcje kiedy już słucham swojego "wokalu" ale cóż... raz Delsu śmierć :D

Cz.1. Topala: Tajemnice zaginionej cywilizacji

Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1793
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Post autor: bobas52 » piątek 31 sty 2020, 09:13

"Opowieści zaginionej cywilizacji" to cudowne wprowadzenie do unikatowej historii dawnych realnych cywilizacji, o istnieniu których przypominają nam dziś jedynie pozostałe po nich ruiny licznych budowli, świadczące o rozwoju cywilizacji i bogactwie rytuałów.

Ten filmik (raptem 8 minut),to fascynująca podróż w głąb czasu, gdzie zaginione miasta i ludy znów wibrują życiem. Możemy niczym badacze z fragmentów przeszłości odtwarzać kulturę i wierzenia. Zobaczyć jak w ciągu tysięcy lat rozwijały się miasta, sztuka wojenna, piśmiennictwo, rolnictwo, technika i handel.
Cały dawny świat jawi się tak realnie, że oglądając, ma się wrażenie przeniesienia w czasie. Śmiało można powiedzieć, że to takie mikro kompendium wiedzy o zaginionych cywilizacjach.

Forma jaką zaproponowałeś w postaci filmiku, jak dla mnie, sprawdziła się genialnie. Twój bzik jakim są odkrycia związane z minionymi epokami, jest niczym wirus, który potrafi zarazić każdy organizm o słabym układzie immunologicznym ... mnie zaraził.
Z zapartym tchem czekam na kolejne spotkanie z mieszkańcami wyspy. Otrzymałam to, czego się spodziewałam, a nawet o wiele, wiele więcej. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jestem pod nieustającym wrażeniem piękna krainy, którą stworzyłeś :a_bravo: i formy w jakiej ją przedstawiasz :13-smiling-face-heart-shaped-eyes: .
page1.jpg

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » piątek 31 sty 2020, 18:55

Michale - cudny świat, cudnie przedstawiony w filmiku. Ciekawie o nim mówisz, budząc apetyt na kolejne odcinki. Dziś właśnie oglądałam serię pt Dzieje Europy, a w tym cyklu jest odcinek poświęcony podbojom Kolumba i innych europejskich słynnych podróżników oraz opłakane skutki tych podbojów - oczywiście dla Azteków i nie tylko. Serce boli, gdy się nawet tylko o tym myśli... Z wielkim zainteresowaniem oglądałam budynki, które stworzyłeś. Szczególnie ujęlo mnie kwietne sklepienie w świątyni (gdzieś ok czasu 2:29 na filmiku) - cudnie wyszło.
Sama ciągle noszę "pod podszewką" inne pomysły na historie, ale nie wiem, czy kiedykolwiek je urzeczywistnię, bo ciągle coś się dzieje :( Myślałam naiwnie, że na emeryturze to będę miała duuuużo czasu :(

Awatar użytkownika
Marvi
Stalker
Stalker
Posty: 684
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:41

Post autor: Marvi » sobota 01 lut 2020, 04:11

...czytała Krystyna Czubówna! :D
ale w sensie, że dobry odczyt! Jak z Naszynal Dżijografik czy cuś, taki pure dokumentals do lokacji - szanuję, że tak bardzo chciało Ci się w temat wchodzić!
Ojejki, nie wiem sama co mam powiedzieć, bo tak: montaż profesjonalny, widać, że sprawnie operujesz kamerą (nie mam pojęcia jak to robisz, ale kiedys się dowiem XD). Zresztą teraz jak już "spróbowałam" coś tam sobie pokręcić - i wyszło jakbym krynciła to w delirium tremens (i tak mogło być! XD) - to tym bardziej jestem w szoku, że się da zrobić to tak płynnie i bez chaosu! Także szacun i kłaniam się nisko, bo mie to imponuje! :61-shocked-face-exploding-head:
Cała historia stworzona (tudzież ówdzież zmodulowana) w detalach, widać w tym przemyślaną koncepcję (co również mi imponuje, bo ja nie mam tyle wytrwałości - i mówię to do tego Delsidła, co to twierdzi, że szybko się nudzi i ma słomiany zapał: chyba, ze miałeś na myśli tylko meblowanie XD to zwracam honor!).
Poza tym muzyka i dźwięki dobrze dobrane, spójne z klimatem, w zasadzie współtworzą ten klimat. Choć mam jedno zastrzezenie (a niech se masz klapa na tyłek, a co, nie będzie tak znowu słodziutko): momentami muzyka trochę przykrywa Ci narracje, w sensie troszkę jest za głośno. Ale to tam dosłownie przy samym początku opowieści, później Ci się struny głosowe rozgrzały (pamiętaj zawsze, ze emisja głosu być musi i rozgrzewkę trza zrobić! XD) i już jest okejkowo (nie, ale serio, może złudzenie, ale wydaje mi się, ze później jakoś się rozbujałeś i mówisz jeszcze pewniejszym głosem - ale pewnie to złudzenie, bo nie wiem na ile podejśc to nagrywałeś: jesli "na roz" to nicely done :D).
I jeszcze smaczek taki, co mi akurat bierze, czyli "wiedza z niebios i od bogów" - mój van danikenomierz zawył :90-extraterrestrial-alien: (bo choć Ci chyba kiedyś mówiłam, ze traktuję to raczej w kategoriach ciekawostki i wiary temu za nic nie daję, to jednak na swój sposób mnie to bierze ;P). Anyway skund ma płynąc wiedza jak nie od przedwiecznych! Na swój sposób lubie tę mityczną poniekąd koncepcję ;D Ale moze już trochę w tym domysle popłynęłam (marvicz widzi to, co chciał widzieć!).
Ogólnie elegancki dokumencik! Wszystko przemyślane, dobrze zmontowane, nasycone treścią. Prosz ja Ciebie:
Obrazek
Po prostu 10/10 i wielką dolewkę prosim!
Czymej tak dalej, mate! <3 Szacun! :09-sign-of-the-horns:

Awatar użytkownika
Ktosik
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 1493
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 21:36
Origin ID: KtosikG

Post autor: Ktosik » sobota 08 lut 2020, 16:27

Michał, ty to jesteś rasowy opowiadacz i bajarz, bo słuchając historii powstania Topalii , wręcz uwierzyłam, że taki świat kiedyś istniał. Niejeden przewodnik turystyczny pozazdrościłby Ci tak rozległej wiedzy i tak ciekawie przedstawionej. :cat_yes:
Film jest fantastycznie zmontowany, podkład muzyczny idealnie dobrany, a narrator ciepłym głosem odkrywa przed nami tajemnice zaginionej cywilizacji. :cat_lovely:
Zgodzę się z Marvi, że na początku muzyka troszkę zdominowała głos, ale moim zdaniem filmik to i tak mistrzostwo świata. Zresztą patrząc na nasza profesjonalną filmówkę, to polskie produkcje często tak mają, że muzyka zagłusza dialogi, wystarczy przytoczyć scenę w karczmie z filmu Potop.
Miej sobie tego bzika, bo tworzysz wspaniałe prace, którymi niezmiennie mnie zachwycasz. :hearts/heavy-black-heart:
Poza tym większość odkryć powstała dzięki temu, że ludzie mieli bzika na jakiś temat. Zaś teorie związane z powstaniem starożytnych budowli były skrajnie różne, jedni np. twierdzili że piramidy zbudował Jezus, inni, że kosmici.
Wielkie brawa za to co powstało i czekam na dalszy ciąg. :a_bravo:

Awatar użytkownika
kreatora
Satyryk
Satyryk
Posty: 2228
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:49
Lokalizacja: Gdańsk
Origin ID: kreatora

Post autor: kreatora » poniedziałek 24 lut 2020, 18:33

Sliczny filmik :hearts/heavy-black-heart: Genialny podklad muzyczny i super komentarz. Ta kraina jest tak sliczna ze sie nie dziwie ze nie mozesz sie z nią rozstać. Przyznam sie ze u mnie sim obojetnie jakie ma zajecie tez mieszka w tym swiecie, Sam widok z pokoju jego domu przez okno powoduje ze ma sie ochote tam przeniesc z realu, Tu jezscze dodatkowo mamy bardzo pokojowy lud i wspaniale budowle. Wyobrazam sobie jak musiales wisiec nad grą aby tubylcy ci sie nie przebrali w portki i marynarki. :cat_8D:
Kawal wspanialej roboty a kraina wprost z legend. :cat_happy:
ORIGIN ID Kreatora Hero of Answers on EA AHQ

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3347
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » poniedziałek 13 kwie 2020, 20:51

Dzięki ogromne!
@bobas52 bardziej to improwizacja niż konkrety ale bardzo cieszę się z tego ,że chyba udało mi się podzielić pewnego rodzaju zainteresowaniem ,pasją ( o ile pasja nie jest tu zbyt dużym słowem) odnośnie tematyki zaginionych miast i cywilizacji spośród których te ukryte w lasach na drugiej półkuli od dawna rozbudzają wyobraźnię co najmniej tak samo jak nieco bardziej funkcjonujący w naszej globalnej kulturze i popkulturze Egipt (być może też mniej zabadany niż nam się wydaje). Bardzo dziękuję Bożenko, nie ma większej nagrody za taka zabawę niż faktyczna przyjemność choćby jednego widza.
@Alibali Faktycznie...serce boli. Gdyby te kultury nie tworzyły tak niesamowicie trwałych budowli i miast w tak wielkiej ilości - jeszcze nieokreślonej do dziś bo co rusz mamy nowe odkrycia - to najpewniej nie wiele wiedzielibyśmy o tych kulturach choć i tak wiemy stosunkowo niewiele. Pamięć ,ciekawość i szacunek do tej przeszłości mamy dzięki architekturze dlatego nie raz myślałem o tej dziedzinie nie tyle tylko w takich ramach, że to jedynie budynki, ruiny, style ale w takich, że to coś więcej bo takie lub inne mury próbują nam coś powiedzieć, zachowują świadectwo historii, którą warto odkrywać, odkrywając tym samym realne historie zwykłych ludzi o których dzięki temu nie do końca zapomniano. To samo dotyczy praktycznie każdej części świata także naszej bardziej rodzimej historii. mam nadzieje że zrealizujesz mimo braku czasu to co planujesz, bardzo chciałbym zobaczyć Twoje kolejne dzieła Alicja i przeczytac znów o tym co Cię zainspirzyło do takiej lub innej rzeczy (I love it - jak mawiają gracze zwłaszcza po drugiej stronie wielkiego oceanu).
@Marvi Rozwaliłaś mnie już pierwszym słowem :D Do Czubówny to mi daleko i raczej do tego pozioma nie dobiegnę :D Nie mniej bardzo się cieszę, że ci się ten danikomierz załaczył bo jak najbardziej nie ukrywam, że to mogło wpłynac na podstawy mojego bzika już dawno temu co potem przekuło się min w zabawę w tej grze.
Faktycznie jakosc nagrania jest jaka jest... aj neł kajam się i mam już pomysł na to by było lepiej acz to się dopiero okaże w praktyce czy tak będzie. Samo rozkręcenie się to insza sprawa bo mi zwyczajnie głupio tak gadac do pustej ściany ,sufitu lub monitora , jeszcze się z tym oswajam i oswajam się po trosze za każdym razem od startu nagrywania :D
@Ktosik Dzięki Gabi za tak dobre słowa :) Jeśli prawie uwierzyłaś to znaczy, że "lanie wody" nie wychodzi mi najgorzej a jak wiadomo to w jakimś sensie składowa bajarzy czy przewodników turystycznych (mój niespełniony zawód) :) Ciekawie piszesz o tym,że odkrycia zaczynały się od indywidualnych bzików i faktycznie. Teorie pewnie w większości pozostaną dla nas już tylko teoriami ale ta niewiedza jest jak perpetuum mobile napędzające ciekawość i... faktyczne odkrycia :) Głos faktycznie cicho ale spróbuje teraz nagrywać troche inaczej, może będzie bardziej znośnie (oby) :) Ps: wywróżyłaś to nawijanie przez telefon, padłem wczoraj ze smiechu próbując nakręćić pewna powazniejsza scenę, nie wyszło, ludziki wolały wyciągac komóry nie wiadomo skąd zamiast wykonywać polecenia reżysera :D
@kreatora Dzięki Elu, faktycznie Sulani jest genialne, moim zdaniem to jedyny faktycznie prawie otwarty świat ,zresztą chyba i Tobie spodobał się być może najbardziej jak pamiętam. Wywaliłbym stamtąd tylko nieliczne gotowe budynki choć na szcęście jest tego tak nie wiele że jedynie dolna lewa część mapy nie do końca mi pasowała do tego koncepta. Co do marynarek itd to starałem się by każdy ludzik na każda okazję nawet na zimę miał coś w miarę pasującego co tworzyłoby ten "topalowy styl" ale padłem ze śmiechu kiedy w trakcie kręcenia ostatniego odcinka ,który jest poniżej, ludziki zaczęły mi wyciągać telefony i nawijać nie wiadomo z kim zamiast ze sobą nawzajem :D No to jest nie do przeskoczenia niestety i tu Gabi okazała się wróżkiem :D

Kochani kolejna cześć paradokumentu o świecie Topala skupia się wokół powstania imperium jako całości oraz dalszych losów miasta Goxmun.

Cz.2 Topala: narodziny imperium

Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Wikki
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 360
Rejestracja: poniedziałek 15 kwie 2019, 18:08
Origin ID: WIKKI04

Post autor: Wikki » poniedziałek 13 kwie 2020, 23:54

Prawdziwy profesjonalizm nie tylko, jeżeli chodzi o stworzenie starożytnej cywilizacji, ale także jej prezentację - dobór ujęć, muzyki i komentarza. Oglądając filmy i słuchając opowieści o Topali nasunęło mi się skojarzenie z filmowymi dokumentami o zaginionym świecie Majów i skarbach Azteków (nie pamiętam dokładnie tytułów). Co mnie jeszcze zachwyciło - idealnie ubrane ludziki i zajęcia, które wykonują . Nie ma tam ani krzty współczesnej cywilizacji, która psułaby efekt. W czasie kręcenia filmu musiałeś chyba bardzo pilnować, aby jakiś NPC nie wszedł w kadr.
To wszystko brzmi jak opowieść o prawdziwej kulturze istniejącego kiedyś plemienia (a właściwie nadal istnieje, tylko jest jeszcze nieskażone "naszym światem")
Wielkie brawa za całokształt :a_bravo:

Awatar użytkownika
Marvi
Stalker
Stalker
Posty: 684
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:41

Post autor: Marvi » środa 15 kwie 2020, 00:14

Jakie profesjonalne intro: muzynia i wstępik :D O pracy kamerą to już mówiłam, ze zazdroszczę ;P Montaż to też kunszt!
Oho, mamy też boga-samozwańca (oczywiście, ze mi się od razu przypomniało "Kiedy umieram" Huntera, bowiem jestem monotematyczna ;P).
Ale swoją drogą Delsu jaki Ty masz flow, jaką masz wyobraźnię, ze Ci się to tak wszystko poskladało w całą historię, szacun.
I świetne ujęcia płonących włóczni. I wojownicy w barwach bojowych! I nawet system komunikacji, to wiązanie sznurków: genialny plan.
A na końcu nastała demokracja z monarchią tytularną :D
Nie wiem Delsu skąd Ci się te wszystkie pomysły biorą i jak Ty to wszystko składasz do kupy, ale szok :D Bo naprawdę zgrzebnie się to układa - takie to autentyczne :)
Great job!

Awatar użytkownika
Ktosik
Budowniczy
Budowniczy
Posty: 1493
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 21:36
Origin ID: KtosikG

Post autor: Ktosik » piątek 22 maja 2020, 23:08

Film obejrzałam już dawno, i nie wiem czemu nie skomentowałam. Nadal jestem zachwycona opowieścią jaką snujesz o tej fikcyjnej cywilizacji. Pełen profesjonalizm i niesamowita wyobraźnia. :hearts/heavy-black-heart: :a_bravo:

Awatar użytkownika
El-żunia
Bloger
Posty: 59
Rejestracja: środa 08 kwie 2020, 17:07
Origin ID: LynnCowel

Post autor: El-żunia » sobota 23 maja 2020, 09:28

Te filmiki są super. Gratki

Awatar użytkownika
kreatora
Satyryk
Satyryk
Posty: 2228
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:49
Lokalizacja: Gdańsk
Origin ID: kreatora

Post autor: kreatora » sobota 23 maja 2020, 13:24

Tez jak Gabi obejrzalam te filmiki zaras po ich powstaniu ale wtedy byłam tak zmeczona, ze nie skomentowałam a potem zapomnialam ze nie skomentowalam - "wstydzi sie" :65-flushed-face:ę
wiele razy juz komentowalam filmiki z tego wykreowanego przez ciebie swiata i ogląjąc je zawsze jestem pod wrazeniem ich urody i twojej umiejetnosci tworzeniu w nich specyficznego klimatu. Potrafisz sprawic ze ogladajac je zapominam, ze to simsy i przenosze sie wyobraźnia do innej historii i w inny wykreowany w necie swiat, Masz talent do tego bez dwóch zdań :) :hearts/heavy-black-heart:
ORIGIN ID Kreatora Hero of Answers on EA AHQ

ODPOWIEDZ

Wróć do „Delsowy świat wyobraźni”