Moje cmentarne klimaty

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Moje cmentarne klimaty

Post autor: Alibali » czwartek 12 sty 2023, 19:55

Na mojej ukochanej trójkowej Wyspie Gallahada jest niewielka parcelka nazwana Presbytery (Plebania), a obok stoi duża pusta działka, przeznaczona właśnie pod kościół. Jest też cmentarz, ale nieco dalej, na zupełnie oddzielnej działce. Długo krążył mi po głowie pomysł na zagospodarowanie tej działeczki w taki sposób, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, tzn zmieścić tam i kościół, i cmentarz. Cmentarz dotychczasowy - choć potrzebny - blokuje mi miejsce na postawienie stadniny, a zajmuje właśnie działkę takiej wielkości, jak rzeczona stadnina (gotowa parcela made by EA).

I tak powstał kościółek i niewielki cmentarzyk przy nim. Zmieścił się nawet mały zakład pogrzebowy, pod jakże wymownym (i chwalebnym) szyldem - "Wieczne Odpoczywanie"! :)




1.jpg


Screenshot-102.jpg


brama cmentarna.jpg


4 zakład.jpg

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » czwartek 12 sty 2023, 20:10

Kościół miał pasować do całej zabudowy Wyspy - a więc musiał być kamienny. A ponieważ cała Francja a więc i Bretania są katolickie - to narzuciło wystrój kościoła - bardziej bogaty, niż protestanckie przybytki tego rodzaju. W kościółku stoi łuk ślubny i cała dekoracja jak na ślub przystało, więc parcelkę można wykorzystać także i w ten sposób. Slub jednak będzie skromny, bo nie ma tam sali weselnej - jakoś kłóciło mi się to z cmentarzem :(

W kruchcie, czyli przedsionku kościoła znajduje się po lewo kancelaria parafialna, a na prawo klatka schodowa prowadzące na chór czyli pięterko - w ten sposób wykorzystałam przestrzenie znajdujące się w podstawach wież kościelnych.
Schodków nie obfociłam, ale za to mam ładny widok na kościelne organy znajdujące się właśnie na chórze.


1.jpg


2.jpg


3.jpg


Na organach - (wypróbowałam działanie zarówno schodów jak i instrumentu) - zagrał mój Sim, znany wam już z przewodnika po wyspie zamieszczonego w dziale historyjkowym :)



4.jpg

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » czwartek 12 sty 2023, 20:37

Wnętrze kościółka


5 ławki.jpg


1.jpg


2.jpg



Przed ołtarzem znajduje się kadzidło - działające! Sprytnie je sporządziłam z kadzidełka dostępnego w sklepach dla podróżujących do Chin, Egiptu czy Francji

a także baptyserium czyli chrzcielnica oraz klęczniki dla co bardziej rozmodlonych wiernych



3.jpg


klęczniki.jpg


chrzcielnica.jpg



W ścianie za ołtarzem głównym jest piękny witraż



Screenshot-85.jpg



Zaś w kaplicy bocznej mniejszy ołtarz, z pięknym obrazem Wiliama Bougureau.
Pochwalę się w tym miejscu, że ten obrazek sporządził na moją prośbę bardzo znany hiszpański (pochodzący z Sewilli) twórca obiektów do dwójki i poźniej do trójki - Luna, z nieistniejącej już dziś strony Lunasims.Lulamai. Jego obiekty do dziś krążą jednak w sieci i można je znaleźć na licznych dwójkowych i trójkowych "cmentarzyskach" cecowych.
"Dostałam" od niego w prezencie kilka innych rzeczy, w tym śliczne koronkowe firaneczki :)



Screenshot-86.jpg


Screenshot-96.jpg

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » czwartek 12 sty 2023, 20:55

Na cmentarzu znajdują się rzecz jasna nagrobki. Aby działały, trzeba niestety uśmiercić jakichś simów na parceli i zanieść w wyposażeniu sima urnę na cmentarz. Dopiero wtedy z grobów będą w nocy wyłaziły duchy. Nagrobki postawione w trybie debug niestety nie "działają" - dlatego smyntorze w dziełach twórców niezależnych są "niezamieszkałe" a jeśli są nawet przyozdobione nagrobkami - to trzeba samemu postarać się o lokatorów :) Wpadłam na pomysł, by stawiać owe urny na przygotowanych miejscach - wtedy nagrobki "ożyją" (nomen omen). Muszę więc uśmiercić jakichś NPC wbrew swoim zwyczajom, bo nigdy umyślnie nie zabiłam żadnego sima! :(



Screenshot-64.jpg


Screenshot-74.jpg


Screenshot-75.jpg


Screenshot-76.jpg


Screenshot-94.jpg



Nie ma prawdziwego cmentarza bez kaplicy cmentarnej :) Postanowiłam dodać trochę grobowego klimatu temu miejscu. Kaplica z gry - tzw królicza norka - z interakcjami, które się na niej znajdują - umieszczona jest w podziemiach. a wejście jest z tyłu tej kaplicy, którą zbudowałam sama.

1.jpg


2.jpg


3.jpg




W niszy ściennej jest małe memento dla zwiedzających



4.jpg

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » czwartek 12 sty 2023, 21:05

Jak wspomniałam na początku tej relacji - na parceli znalazło się takze miejsce na ... zakład pogrzebowy "Wieczne Odpoczywanie" w którym można zamówić pochówek, wybrać fason trumny lub urnę. Na bieżąco zaś zaopatrzyć się w niezbędne artykuły - kwiaty znicze, wieńce...



1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg



Dla tych, którzy są tu nowi, a chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Wyspie Gallahada - wklejam link do historyjki - reportażu - z tej wysepki, dla której niniejszą parcelkę przygotowałam.


https://www.simtopia.pl/viewtopic.php?f=64&t=43

Awatar użytkownika
SimDels
Komiksomaniak
Komiksomaniak
Posty: 3347
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 10:42
Lokalizacja: miasto kamienic
Origin ID: SimDels
Kontakt:

Post autor: SimDels » piątek 13 sty 2023, 15:30

Alu mózg mi wybuchł :61-shocked-face-exploding-head: -to jest Twoja najbardziej mistrzowska praca jaką znam i do tego robiona w Trójce :a_bravo: :a_bravo: :a_bravo:
Bryła świątyni super, ciekaw jestem jak zrobiłaś dachy wież (kojarzy mi się trochę jakby to była ozdoba z Isla Paradiso nałożona na dach-?). Wnętrze mroczne, klimatyczne pełne ciekawostek takich jak obrazy (tym bardziej fajnie że użyłaś takich cudów, które ktoś kiedyś sporządził dla Ciebie bo ta praca to także swoista pamiątka i utrwalenie tych rzeczy). Bogato a jednak surowo, natomiast o ile to nie zabrzmi dziwnie-ten cmentarz jest hmmm.. fantastyczny :) Pomniki, nagrobki i coś co kojarzy mi się ze starym cmentarzem z mojego miasta czyli grobowce otoczone żelaznymi zdobionymi ogrodzeniami. Kiedyś się zastanawiałem jak to jest z tymi cmentarzami w sensie ich "zamieszkania" i taki paradoks, że dopiero teraz po tylu latach ktoś mi to wyjaśnił :D Nie byłabyś sobą gdyby nie było tu full serwisu więc mamy też kwiaciarnię i zakłąd pogrzebowy :12-smiling-face-sunglasses: Ciekawie przebudowałaś tez króliczą kaplicę. Ciekaw jestem czy jak uśmiercisz jakiegoś sima tam to faktycznie z pozostałych rodzin będzie przybywać "lokatorów" na tej parceli tak czy inaczej jedno chyba nie ulega wątpliwości, wszystkie simowe duszki będą tam mieć wszystko co im do "życia" potrzebne :91-ghost: :a_bravo: :a_bravo: :a_bravo:
Więcej moich chałupek i inszych rzeczy znajdziesz tu na forum oraz na SDW i BSR. Masz pytania ? Pisz śmiało :)
Dobrej zabawy!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » piątek 13 sty 2023, 19:21

@SimDels Dziękuję Miszka za odwiedziny i komentarz. Jednakoż... hmmm - ten kościół i cmentarz to nie jest moje najpiękniejsze dzieło - ani w połowie nie przypomina podobnej budowli uczynionej dla Howards Castle (mojego pałacu marzeń), ltóry kosztował mnie mnóstwo wysiłku, a jeszcze więcej nerwów!
Wykonałam tam ogrom pracy, a klimatu grozy dodawał fakt, że kaplica mieściła się w podziemiach zamku. Sam zamek zaś to był majstersztyk, że się nieskromnie pochwalę. Niestety - SimsDistrict na którym były fotki tamtych wnętrz - już nie istnieje, a wraz z forum przepadły wszystkie moje prace, w tym Howards Castle.
Luna na swojej stronie napisał, że zrobił te obiekty dla mnie (firanki, zestaw mebelków do zamku i ten obraz). To jest dla mnie niezwykle sentymentalna pamiątka. W kaplicy cmentarnej (na trumnie) i kilku nagrobkach są róże jego autorstwa - (są "shiftable" - można je podnosić na dowolną wysokość, tworząc np ogrodzenie lub kolumny obrośnięte tym pnączem).

Obrazek

Istnieje konwersja tych róż do dwójki a także do czwórki - jeśli będzie ktoś zainteresowany to pisać :)

Natomiast co do tego kościółka, to już wyjaśniam jak sobie poradziłam.
W trójce jest pewien mod - OMSP. W czwórce możemy tego dokonać za pomocą kombinacji klawiszy ctrl + 0 lub 9, ale w trójce tego nie ma, zaledwie część obiektów jest "shiftable" - czyli przesuwalna w górę lub w dół.

Ten mały ale zmyślny modzik ma kilka ciekawych funkcji - mianowicie - możesz za jego pomocą umieszczać różne obiekty na "nieumieszczalnych" powierzchniach, tak, gdzie nie ma slotów do ich umieszczania - np niczego nie postawisz na kuchence, bo kuchenka nie ma slotów - choć wykonywane są przy niej animacje gotowania.
Istnieją różne OMSP dla trójki - autorstwa Severinki czy innych, ale one są tak skonstruowane, że musisz pobrać komplet, aby móc ustawiać obiekty na różnych wysokościach. I tak OMSP o wysokości szafki (counter) może być wykorzystany do ustawiania czajnika lub garnka na kuchence. OMSP dla fotela pozwoli umieścić na fotelu poduszkę (jeśli nie jest shiftable).
Ten mały mod o którym mówię tym się różni, że ma swoje własne menu - i wystarczy on jeden, bo można ustalić nim dowolną wysokość podnoszonego obiektu w dowolnym miejscu - nawet na dachu.

Obrazek

Wystarczy w trybie kupowania postawić ten kwadracik w dowolnym miejscu ustawić na nim przedmiot, który chcesz podnieść - i klikając na nim z wciśniętym klawiszem ctrl + shift - wybrać żądaną wysokość - zarówno w górę jak i w dół. Klikając kilkakrotnie na wybraną wysokość można ją zwielokrotnić.
Jeśli ustawisz coś większego, co przykryje kwadracik, to jest kłopot - trzeba najpierw kliknąć na kwadracik i go podnieść np o pół metra (simowego) i dopiero postawić żądany obiekt, chwycić za nóżkę tego kwadracika (po podniesieniu na żądaną wysokość nóżka się uwidacznia) i ustawić obiekt tam gdzie ma być - nawet na ostatnim możliwym do zbudowania w trójce piętrze, Wiem że można oszukać na wysokości, bo ty jesteś mistrzem piętrowego budownictwa, i potrafisz zbudować wieżowiec mimo ograniczenia do czterech pięter w trójce, Ale na dachu czwartego piętra już niczego nie dostawisz prócz dachu. Za pomocą tego moda możesz dodać coś, co jest obiektem imitującym piętro lub wieżyczkę. W tym wypadku są to zakończenia wież niesamowitej Cyclonesue z TSR z zestawu Castle Lore. Postawiłam te jej zakończenia wież, a na nich ustawiłam kolejne (z innego zestawu) - jeszcze wyżej - imitując xhełmy wieżyczek z dzwonami.
Ten sam mod ale w odwrotny sposób użyłam przy kadzidełku. Normalnie stawiane - kadzidełko (obiekt z Wymarzonych Podróży) byłoby widoczne na podłodze.
Zanim weszłam w tryb kupowania nakazałam mojemu Simowi - testerowi - zapalić kadzidełko, bo później byłoby to niemożliwe. Postawiłam w wybranym miejscu dymiące kadzidełko na tym OMSP, kliknęłam na jego menu i wybrałam, by się obniżył o 10cm (simowych) - kadzidło znikło, ale dym się nadal wydobywał - teraz spod podłogi. Postawiłam w tym miejscu wazę imitując kadzidło kościelne i wycyrkulowałam tak, by dym z kadzidełka wydostawał się z tej wazy - ot i cała sztuczka:)

Niedawno na Youtube widziałam filmik, w którym autorka ubolewała, że cmentarze są puste po pobraniu, i że autor świata popełnił jakiś błąd. Niestety - cmentarz się "zaludnia" dopiero po uruchomieniu trybu życia po zainstalowaniu świata i doprowadzenia do zgonu jakichś mieszkańców.
Gdy zginie Sim na mieście - jego urna jest wysyłana do mauzoleum i po odwiedzeniu cmentarza swoim simem możemy tę urnę przenieść z mauzoleum na wybrane miejsce na cmentarzu. Trzeba starannie obmyślić to miejsce, bo po wyjęciu urny z plecaka i postawieniu na ziemi nie możemy nią manipulować, chyba, że wpiszemy kod testing cheatsenabled true, a potem moveobjects on, wejdziemy w tryb edycji miasta, wybierzemy edycję parceli i przesuniemy nagrobek na właściwe miejsce (urna po postawieniu poza parcelą twojej rodziny zamienia się w nagrobek). Gdy Sim umrze na twojej parceli - wkładasz urnę do plecaka i idziesz na cmentarz - tam stawiasz ją w wybranym miejscu - też starając się postawić na właściwe niejsce. Możesz na nagrobku wyryć epitafium. Zeby zmarli simowie NPC oraz twoi - trafiali na cmentarz musi się na nim znajdować owa królicza nora - kaplica z menu do niej przypisanym. Dopiero wtedy cmentarz będzie spełniał swoją "rolę". Kolor ducha zależy od rodzaju śmierci. Możesz sobie ustawić NRAASEM rodzaj śmierci, żeby urozmaicić kolorystycznie populację duchów. :cat_happy:

NRAAS i jego podmoduły nadal można pobrać tutaj

https://www.nraas.net/community/?sid=e0 ... 3f90338fc4

Ten mod OMSP tutaj

https://modthesims.info/d/428179/one-mo ... -2011.html

Przyszedł mi do głowy inny pomysł na zagospodarowanie tego cmentarza - ale jak już to wykonam to pokażę :)

Awatar użytkownika
bobas52
Mistrz Humoru
Mistrz Humoru
Posty: 1793
Rejestracja: piątek 06 kwie 2018, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Origin ID: bobas52

Post autor: bobas52 » sobota 14 sty 2023, 08:01

Nic co ludzkie nie powinno być mi obce, mimo wszystko temat śmierci przygnębia. Żyjemy, by umrzeć. Umieramy, by żyć. Według Francesc Miralles - wszyscy zaczynamy umierać od chwili narodzin. Ale po drodze zdarza się dużo zmartwychwstań. Tyle tytułem dygresji.

Trudno jest mi komentować cmentarz, mimo to doceniam ogrom pracy i talentu dzięki, któremu powstał ten projekt. Zatarł on granice pomiędzy grą a światem realnym :a_bravo: .

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 553
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » sobota 14 sty 2023, 12:15

Alu, rewelacyjna, piękna praca! Stworzyć coś takiego w trójce - to mistrzostwo. :a_bravo: Niesamowity klimat, dopieszczone szczegóły. Dostojny, bardzo realistyczny piękny kościół, gdzie poczucie mroczności rozświetla kącik dla nowożeńców, ławki w kolorze ognistego brązu, piękne obrazy, witraże, ogrom kwiatów oraz elementy z dodatkiem purpury. Sam cmentarz - widać że stary, ale zadbany, pięknie przyozdobione nagrobki, dużo zieleni i... bardzo mroczna kaplica, która w trójce o ile dobrze pamiętam można wykonywać jakieś interakcje. Całości dopełniają perełki - czyli unikalne prace, wykonane przez Lunę dla Ciebie. Z zaciekawieniem obejrzałam fotografie, czułam się trochę jak na takim wirtualnym spacerze, po zabytkowym, pięknym miejscu.

Ba, powiem nawet, że mnie zainspirowałaś i postanowiłam stworzyć cmentarz do miasta Vitalija. :) Zaczęłam budowę, choć mam zagwozdkę z rodzajem parceli, na której stanie ów przybytek, bo jak wiadomo w czwórce cmentarzy nie ma. Koncepcję, choć nieco kontrowersyjną - związaną z połączeniem z inną parcelą publiczną - już mam. ;)
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » sobota 14 sty 2023, 13:36

@Percival159 @bobas52 - dziękuję Bobi i Ewciu za odwiedziny w kąciku i komentarz. Miło mi bardzo, że praca się podoba, a tworząc ją miałam mnóstwo zabawy samej w sobie - jedynie dla siebie, bo przecież nie ma już giełdy wymiany - tzn pobrać można to, co tam wysłano, ale wysłać już nie. Dlatego też usuwam zawartość folderu dc backup, bo jest zbędna w sytuacji gdy niczego nie wysyłam, a tylko niepotrzebnie zawartość tego folderu obciąża grę. W ten sposób też pozbawiam siebie podzielenia się parcelą w takim stanie, w jakim ją wykonałamI Poza tym - nie wiem czy ktoś jeszcze prócz kilku osób na naszym forum byłby zainteresowany trójkową parcelą, do tego tak specyficzną.

Rozumiem rozterki Bobi, której niespecjalnie podobają się cmentarze :P Ja na to patrzę z perspektywy simów i rozgrywki. Wszak czwórkowe ludziki nawet porządnie porozpaczać nie umieją! A że jest zapotrzebowanie na tego typu klimaty to wiem, bo szukając odpowiednich cece do trójki znalazłam przy okazji także mnóśtwo czwórkowych - łącznie ze szpitalną kostnicą :P
To właśnie jest czwórkowe niedopatrzenie - brak silnych więzi, brak głębszych uczuć - żalu po stracie, przeżywaniu tego faktu, ba - nawet cienia wspomnień o zmarłym czlonku rodziny czy przyjacielu. Dlatego nawet nie pomyślano o cmentarzu. Jest tylko niewielki fragment - tła raczej - w Forgotten, ale nic tam nie możemy zrobić samodzielnie.
Nadciągają jednak nowe dodatki i z zapowiedzi i kontrolowanych przecieków wynika, że dostaniemy coś w rodzaju pokoleń z trójki. Może będzie wtedy coś naprawione - smutek i żal po stracie najstarszych członków rodziny. Bo skoro zadbali o taki szczegół, jak sztuczna szczęka w szklaneczce... :cat_mwaha2: :cat_mwaha: :a_tounge:

Ale żarty na bok.
Poniewczasie wpadłam na pomysł, by zamiast kościółka i cmentarza zbudować klasztor. Byłby tam i cmentarzyk, i kościółek, i mieszkańcy....Żywi :)
Nawet mam mod do trójki na "karierę" księdza ze ścieżką mnisią, i zakonnicy- na pół etatu :)
Do czwórki kariery zakonnicy nie znalazłam, ale wkleiłam do działu modów karierę księdza w trzech możliwych wariantach - ksiądz, pastor i mnich. Znalazłam też karierę oszołoma - guru czy też przywódcy sekty, ale zbyt dużo złych skojarzeń nam przywodzi na myśl...

Perci, w czwórce cmentarzyk może być wilkołaczą jaskinią, miejscem spotkań wampirów i innych czarnych sił... Może być ogrodem z tajemniczymi roślinami potrzebnymi do magii a w kpodziemiach czy katakumbach mogą być grobowce... Może być rozsypującą się świątynią z zapomnianym cmentarzykiem - mamy w debugu mnóstwo rozpadająćych się ozdób - ścian, rozsypujących się płotów, gruzów - etc... Szkoda, że nie ma żadnego obiektu typu królicza nora z odpowiednimi interakcjami.
W trójce cmentarz musi być, bo pełni ważne funkcje, Tam samoistnie trafiają nagrobki zmarłych w mieście Simów (w mojej grze zmarł Jacques Villareal podczas festiwalu smaków. Jego urna nadal stoi w barze karaoke, wiem - bo nadal gram na tym zapisie... I nikt - nawet pies z kulawą nogą nie interesuje się tym sproszkowanym biedaczyną! Nie można też nic zrobić z urną. W trójce jest szacunek dla zmarłych - w czwórce tego brak. W trójce na cmentarzu o północy pojawia się w stawie ryba wampirza, i tylko tam ją można złowić. A wśród okazji jakie się wyświetlają podczas pobytu na tej parceli mamy badanie katakumb, które skutkują różnie - czasem wychodzi się z kaplicy na trzęsących się nogach, czasami osmalonym, a czasami znajduje sięcoś cennego - np rzadki różowy diament,opal czy artefakt. Na cmentarzu znaleźć też można owoc życia i śmierci. Rozlega się czasami krakanie kruka (chyba przypisany jest do tej kaplicy). Słowem - strach się bać! Ma to swój klimat i sens.

Awatar użytkownika
kreatora
Satyryk
Satyryk
Posty: 2228
Rejestracja: środa 04 kwie 2018, 13:49
Lokalizacja: Gdańsk
Origin ID: kreatora

Post autor: kreatora » poniedziałek 16 sty 2023, 22:16

Bardzo realistyczny kościółek i cmentarz - szacun bo budowanie w trojce jest trudniejsze - klimaty też udały ci sie tam. Jenak ja tak jak Bobi nie za bardzo takie klimaty lubię z pzyczyn osobistych i nie przeszkadza mi brak cmentarza w Czwórce.
ORIGIN ID Kreatora Hero of Answers on EA AHQ

Awatar użytkownika
Percival159
Naczelny
Posty: 553
Rejestracja: piątek 11 cze 2021, 12:06
Origin ID: Percival159

Post autor: Percival159 » wtorek 17 sty 2023, 20:51

Alu, ciekawe kariery wynalazłaś, i choć w życiu nie zdecydowałabym się być zakonnicą czy księdzem (gdybym była facetem), to wypróbowanie takiej kariery w Simsach mogłoby być ciekawym doświadczeniem. Pomyślę o tym, choć kolejkę tego, co jeszcze mam zrobić w Simsach mam baaardzo dłuuugą! :D Gdybyś kiedyś wybudowała (jak mniemam w trójce, bo w tę odsłonę głównie grasz, choć czwórka też pewnie wchodzi w grę) klasztor, cmentarzyk i zasiedliła teren zakonnikami, chętnie obejrzę fotografie. Skojarzyły mi się klimaty z "Kronik braciszka Cadfaela", był taki serial, poza tym zakupiłam ostatnio książki z tej serii, tylko czasu na przeczytanie brak. Tam był klasztor oraz mnisi, którzy mieli również ogródek z ziołami i inszymi roślinami.

W wątku Bobi napisałaś, że masz pomysł na pewną historię (czwórkową), nie wiem w jakim temacie, ale jestem ciekawa i jakby co, to czekam na nią. :) Jeśli chodzi Vitalija i opowiastki o nim (pytałaś w innym wątku, ale napiszę tutaj), to póki co brak mi weny i pomysłów na dłuższe historyjki, ale całkiem nie porzucam biednego wampirzyny i kiedyś na pewno do tego wrócę. :)

Podałaś bardzo ciekawe pomysły na cmentarz w czwórce. Powiem Ci, że te rozmaite rośliny posadziłam już na mojej cmentarnej parceli. Dałam jej cechy: wampirza sieć i duchy wyspy, czy jakoś tak, choć nie mam pojęcia co robi ta cecha. Muszę dłużej pobyć z Simami na tej parceli, żeby odkryć jak to działa, bo być może wcale nie pasuje do tego miejsca. Póki co, podczas testowej rozgrywki nie pojawiły się ani wampiry, ani rzeczony wyspiarski duch... :03-face-with-tears-of-joy: Parcelę podzieliłam na dwie części, na jednej znajduje się cmentarzyk z kaplicą, ogrodzony żelaznym płotem, na drugiej... Zajazd Transylwania. :65-flushed-face: Całość łączą podziemia, do których oficjalne wejście jest w zajeździe - prowadzi do siłowni i salonu gier. A do nieoficjalnej części podziemi (siedlisko wampirów - jeszcze nie skończone) wchodzi się tajnym wejściem z cmentarza. ;)

Działka z cmentarzem znajduje się w mieście Vitalija naprzeciw katedry Delsa. Pozostałe dwie parcele w tej dzielnicy, to dom na planie nietoperza (ten z hallowenowego wyzwania) i wiktoriański nieduży domek mieszkalny (który obecnie też jest w trakcie budowy). W zamyśle ma to być cmentarz, a obok hotel dla turystów (którzy chcą obejrzeć zabytkową dzielnicę) oraz Simów odwiedzających rodzinne groby. Na pewno nie jest to parcela dla wszystkich graczy, jedynie dla tych którzy chcą wchodzić w takie klimaty, bo wiadomo, nie każdemu to pasuje. :)
"Ukarani czy bezkarni –
Ciemność im na nerwach gra.
Bezimienni, legendarni –
Omawiają przyjście dnia".
(J. Kaczmarski)

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » środa 18 sty 2023, 00:06

Zastanawiałam się, skąd u mnie taki brak dystansu do spraw grobowych i pozagrobowych... Przemyślawszy głęboko temat, doszłam do takich mianowicie wniosków:

Rzecz prosta - cmentarz nie wywołuje we mnie złych skojarzeń, bo jako dziecko bawiłam się z rodzeństwem i to bardzo często - na wrocławskim, starym, zapuszczonym kirkucie przy ul Kamiennej (Ślężnej). A wszystkie wspomnienia z dzieciństwa z biegiem czasu nabierają w naszej pamięci specjalnego znaczenia, prawie zawsze kojarzą się z czymś dobrym i błogim...
Macewy (żydowskie kamienne płyty nagrobne) służyły nam do różnych celów - nie zdawaliśmy sobie sprawy, że profanujemy miejsce uświęcone dla Żydów. Kirkut ten obecnie jest pięknie odnowiony, większość płyt zdołała się uchować przed takimi barbarzyńcami jak my. Dorośli też niszczyli te płyty - ale robili to z zupełnie innych pobudek niż my - dzieci.

Jeździłam też jesienią z całą klasą ze szkoły podstawowej na cmentarz Osobowicki, który rangą i urodą dorównuje warszawskim starym Powązkom.


głowna aleja.jpg


osob.jpg


Jest to w zasadzie olbrzymi park, z pięknym starodrzewem, w najstarszej części z protestanckimi (poniemieckimi) małymi, kamiennymi płytami, bardzo skromnymi (w porównaniu do katolickich, wystawnych popisów zamożności).

Poniemieckie groby były opuszczone z wiadomych powodów. Dzieci czyściły więc te opuszczone groby, ozdabiały je tym, co znalazły - kamyczkami, gałązkami świerków, żołędziami i kasztanami. Układaliśmy je w różne wzorki, zbieraliśmy śmieci, niszczyliśmy chwasty. Czy dziś nauczyciele uczą takiego szacunku do przeszłości? Nawet tej obcej, na dodatek wrogiej, bo przecież urodziłam się kilkanaście lat po wojnie, i wszyscy pamiętali doskonale wojenną gehennę.

Bardzo blisko mojego domu był kolejny cmentarzyk ( w samym środku Starego Miasta - przy ul. Bujwida) - tam też biegaliśmy się bawić... Obecnie ten cmentarz jest nieczynny, nie ma nowych pochówków - chyba, że ktoś ma tam wykupiony grobowiec rodzinny.
W dniu Wszystkich Świętych na tym największym cmentarzu działy się rzeczy ciekawe i egzotyczne. Przy głównej alei cmentarza mieszczą się bowiem kaplice - właściwie małe mauzolea "królewskich" rodzin cygańskich - zapamiętałam tabliczki z nazwiskami Łakatosz, Kwiatkowscy...

łak.jpg

Oczywiście nie brak tam innych. Spodobał mi się szczególnie ten nagrobek na cmentarzu osobowickim - bardzo oryginalny

drzewko.jpg

Cyganie inaczej obchodzą dzień zmarłych - bardzo barwnie i kolorowo - otwierają drzwi tych mauzoleów, a rodzina siedzi wokół, gra, śpiewa, je, pije, każdy toast wznosząc na cześć zmarłych, ulewając po odrobinie alkoholu na trumny, kładąc odrobiny jedzenia - podobnie jak w Meksyku.
Dla Polaków - szczególnie tych zza Buga, to było coś niezwykłego. W religii katolickiej podchodzimy do tematu śmierci śmiertelnie (nomen omen) poważnie. Nie będę powtarzać tematu, bo założyłam tutaj podobny https://www.simtopia.pl/viewtopic.php?f ... 458#p12458


Zawsze chętnie zwiedzam stare cmentarze. Wielkie wrażenie wywarł na mnie jeden z najpiękniejszych - cmentarz Łyczakowski we Lwowie.
Ten cmentarz to przecudny park, z tak pięknymi nagrobkami, że trudno było oczy oderwać. Szczególne wzruszenie wzbudził we mnie nagrobek pięknej kobiety, którą kazał uwiecznić zrozpaczony mąż... Ona zaraz się obudzi, poprawi fałdy sukni, strzepnie poduszkę... Rzeźbiarz dokonał tu cudów - mam wrażenie, że odwzorował idealnie każdą fałdkę, każdą pliskę na sukni, falbankę poduszki, ozdobny frędzel, loki kobiety... Z drżeniem serca śledzę wojenną gehennę Ukrainy, i nie mogę się pozbyć myśli, że widziałam ten nagrobek ostatni raz!

Ten właśnie nagrobek był inspiracją do mojego płaczącego anioła na mojej cmentarnej parceli.

śpiąca.jpg

Polacy pielgrzymują tu głównie do naszych narodowych pamiątek, na przykład grobu Marii Konopnickiej. Czy się ostanie? Wystarczy jedna rakieta... :(

kon.jpg


Drugi powód, dla którego moje myśli powędrowały w tym kierunku - to ten, że w końcówce listopada - aż do początków stycznia zmarło bardzo dużo moich bliżych i dalszych krewnych. Gdzieś we mnie to wszystko się chyba skumulowało, i stąd moja potrzeba wyrzucenia z siebie wszystkich emocji. I tak oto powstał simowy smętarz :)

Trzeci powód to ten, że na dłużej powróciłam do trójkowej wyspy Gallahada. Chciałam tam postawić parcelę ze stadniną i terenem ćwiczebnym dla koni (gotowca made by EA).

Kłopot w tym, że wyspa jest mała, i nie ma na niej wystarczająco miejsca aby zmieścić jeszcze jedną parcelę o rozm. 64x64. Jedyny sposób to wykorzystać którąś istniejącą. Padło na cmentarz. który zajmuje taką właśnie działkę.
Ale że w momencie zlikwidowania parceli z cmentarzem - traci się również interakcje powiązane z nią, to musiałam jakoś się podratować. Jak już wyjaśniałam - jest tam miejsce - zastrzeżone pod budowę kościoła, ale puste. Twórczynie tego świata zostawiły miejsce na coś, co zamierzały same zbudować, jednak nie dokończyły dzieła. Obok jest domek plebanii (Presbytery). Więc niejako pomysł został podsunięty na tacy, musiałam go tylko wykonać :)
Już po postawieniu kościoła i cmentarza, przyszedł mi do głowy pomysł na lepsze zagospodarowanie tego miejsca. Zawrzeć trzy obiekty na jednej parceli - kościół, cmentarz i plebania w jednym :) A w miejsce prezbytery mogłabym postawić lokal weselny :)

Ale jak sprawić, by parcela z kościołem była zamieszkała? Ano - postawić tam klasztor.
Pomysł ten przyszedł mi do głowy, gdy szukając obiektów do cmentarza, niejako przy okazji znalazłam karierę księdza do trójki. I zakonnicy :)

Żal mi wyburzać kościółka. Ale już nie takie rzeczy traciłam :) Gdy zbuduję klasztor i go obsadzę lokatorami, to na pewni pokażę :)

Wklejam jeszcze link do bardzo ciekawego artykułu - w pewien sposób "na temat" - rzecz o stellach, czyli tablicach wmurowywanych w boczne ściany upamiętniających zmarłego fundatora lub kogoś znacznego. Ciekawe, że dziś to pojęcie funkcjonuje w meblarstwie i dotyczy modnych, tapicerowanych zagłówków w łóżkach. No tak, to też swego rodzaju tablica :)

https://sloworegionu.pl/powiat-1/12363- ... robek.html

Frisska
Bloger
Posty: 95
Rejestracja: czwartek 17 lis 2022, 15:51

Post autor: Frisska » sobota 21 sty 2023, 15:42

Piękne, realistyczne, nostalgiczne, dopracowane budowle sakralne (+ zakład pogrzebowy). I bardzo ładnie wygląda ta Trójeczka; jeszcze nie tak kreskówkowo, jak Czwórka, a nieco mniej surowo niż Dwójka. Dodatkowym plusikiem, takim osobistym, jest fakt, że w moim dwójkowym kościółku (teraz to aż wstyd pokazać, po czymś takim!) mam podobne rozwiązania (bramki z przodu, podobnie umieszczone organy, żyrandole), chociaż oczywiście nie tak mistrzowskie (z góry przepraszam, jeśli wyjdzie zbyt podobnie!). Bardzo mnie cieszy, że zachowałaś szacunek do sacrum w tym projekcie (gra grą, ale nie zawsze wypada jajcarzyć). Jak zwykle też można się od Ciebie czegoś ciekawego dowiedzieć i zainspirować. ;)

PS. Wkrótce wpadnę Was znowu pozanudzać, nie uciekłam!

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » sobota 21 sty 2023, 19:17

@Frisska Witaj po dłuższej nieobecności. Już myślałam, że się nie pojawisz więcej :) Przyznam, że umieszczając tę swoją parcelę myślałam także o tobie :) Śmiem bowiem wyobrażać sobie, że mamy podobne gusta, podobne podejście do tematu :)
Zrób swoją parcelę jak najbardziej - i szybko nam ją tu pokaż, Cieszę się każdą aktywnością na forum, każdą nową pracą - simem, parcelą czy historyjką.
A że będzie podobny - cmentarze przecież są podobne do siebie. Już ci kiedyś napisałam, że jedną z najpierwszych parcel jaką się zachwyciłam był kościół w Straconce (z cmentarzykiem właśnie) autorstwa uzdolnionej dwójkowej twórczyni - Margierytki. Szukając użytych przez nią "cece" (niezbędne były do odtworzenia szczególnego nastroju grozy, przy kopanych w łaśnie przez grabarzy dołkach :P )- w końcu trafiłam na stronę Luny :) Tp było - mam wrażenie - wieki temu. Strona Luny to była kopalnia pomysłów, szczególnie w stylu jaki pozostawili w Hiszpanii arabscy najeźdźcy, oraz boho...
Czekam zatem na twoją parcelę, jestem ciekawa twojej wersji :)

Frisska
Bloger
Posty: 95
Rejestracja: czwartek 17 lis 2022, 15:51

Post autor: Frisska » piątek 27 sty 2023, 18:42

Jestem, jestem, tylko obecnie nie simsuję, pochłonęła mnie inna gra: PBF (literacka wersja RPG), życia nie licząc.

Ten uczuć, kiedy ktoś z myślą o Tobie projektuje cmentarz... :07-smiling-face-open-mouth-cold-sweat: He, żartuję, miło mi bardzo. Tak, myślę, że faktycznie mamy trochę wspólnych simsowych upodobań. Teraz zauważyłam, że nawet ogrodzoną, osobną kwaterkę mam również u siebie! Zrobiłam już zdjęcia kościółkowi, kawałek nekropolii będzie tam widoczny, chociaż sam cmentarz pokażę Wam osobno, bo Dwójka redukuje widok sąsiedztwa do plam.
Margierytka zainspirowała również mnie, chyba nawet pobrałam jej Straconkę. Mam też na pewno jakieś cece od niej. Przygarnęłabym też te różyczki, jeśli to nadal aktualne. Świetne są, a na punkcie roślin simowych mam hopla. Nigdy za wiele! :D

Awatar użytkownika
Alibali
Pisarz
Pisarz
Posty: 3454
Rejestracja: czwartek 05 kwie 2018, 22:31
Lokalizacja: Roztocze
Origin ID: Aschantka

Post autor: Alibali » piątek 27 sty 2023, 18:47

@Frisska - mówisz - i masz :) https://www.tapatalk.com/groups/simscre ... -t759.html

Edit - doklejam jeszcze kwiatki i roślinki by Macarossi - zawszeje miałam je w grze

https://modthesims.info/d/195044/octobe ... olour.html

Frisska
Bloger
Posty: 95
Rejestracja: czwartek 17 lis 2022, 15:51

Post autor: Frisska » piątek 27 sty 2023, 19:16

Pięknie dziękuję! Przydadzą się, jak wrócę do simsowego szaleństwa! :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ala buduje”